Філософський факультет веде свою історію від 1834 року – часу заснування Київського університету Святого Володимира
Філософський факультет історично є першим факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Тут здобували освіту високоосвічені ерудовані спеціалісти, творчі та неординарні мислителі.
Сьогодні філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка – це провідний центр класичної соціогуманітарної освіти і науки в Україні, що забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців у галузях філософії, політології, релігієзнавства, культурології.
Особливістю наукової роботи факультету є поєднання вузькоспеціалізованих та міждисциплінарних досліджень, що спрямовані на розв’язання комплексних світоглядних, філософських методологічних, політичних та управлінських проблем фундаментального й прикладного характеру.
Студенти відділення філософії здобувають ґрунтовні знання з традиційної та сучасної логіки, античної філософії, метафізики та онтології, феноменології, філософської герменевтики, філософії права, теорії арґументації та риторики, теорії пізнання, філософії та методології науки, історії філософії, соціальної філософії та філософії історії, філософської антропології та філософії культури, історії української філософії та культури, теоретичної та прикладної етики, естетичної теорії. Значна увага на відділенні філософії приділяється тому, щоб студенти опановували педагогічну майстерність, навички організації науково-дослідницької роботи, здобували досвід міжнародної наукової та освітньої співпраці.
Випускники відділення філософії працюють викладачами філософських дисциплін ЗВО України, співробітниками науково-дослідницьких установ НАН України, НАПН України та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, керівниками вищих навчальних закладів, відповідальними працівниками управлінь освіти та науки різних рівнів, експертами-аналітиками у засобах масової інформації тощо.
На відділенні політології студенти вивчають нормативні та спеціальні курси з історії світової й вітчизняної політичної думки, загальної теорії політики, політичної економії, етнополітології, геополітики, партології, електоральної політології, кратології, політичної транзитології, політичних проблем соціального управління тощо. Студенти-політологи оволодівають практичними навичками з політичного аналізу і прогнозування, політичного моделювання, політичної риторики, зв’язків із громадськістю, політичної конфліктології, політичного менеджменту, політичного консультування, застосування соціологічних методів у політологічних дослідженнях, проходять практику в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, політичних партіях тощо. Випускники відділення політології працюють викладачами філософських дисциплін та політології у ЗВО, у наукових установах України, органах державної влади та місцевого самоврядування, у консалтингових та соціологічних компаніях, засобах масової інформації, працюють політичними оглядачами і журналістами, політичними аналітиками, помічниками народних депутатів, експертами-аналітиками консалтингових компаній, відповідальними працівниками міністерств і відомств, дипломатичних представництв України за кордоном тощо.
На відділенні релігієзнавства майбутні спеціалісти оволодівають глибокими знаннями з історії релігії, філософії релігії та релігійної філософії, психології та соціології релігії, теології та богослов’я, релігійної конфліктології. Студенти-релігієзнавці детально вивчають сучасний стан розвитку західних та східних релігій, фахово досліджують проблеми взаємозв’язку релігії (у різноманітних формах її прояву) і культури, релігії і мистецтва, релігії і художньої літератури, релігії і моралі, релігії і політичного життя суспільства, релігії і науки й техніки, релігії і права. Особлива увага на відділенні релігієзнавства приділяється формуванню у студентів практичних навичок організації та проведення наукової експертизи діяльності різних релігійних утворень, груп, конфесій, взаємодії релігійних організацій на міжнародному рівні, в межах держави та певної соціальної групи, експертно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної влади щодо релігії та релігійних організацій.
Випускники відділення релігієзнавства працюють викладачами філософських та релігієзнавчих дисциплін у ЗВО України, співробітниками у провідних науково-дослідницьких установах, експертами-аналітиками з питань релігії у державних органах різного рівня: Раді Національної Безпеки та Оборони України, Службі Безпеки України, Державному Комітеті України у справах релігій, Комітеті Верховної Ради України з питань культури та духовності тощо.
Студенти відділення культурології здобувають фундаментальні знання з історії і теорії світової та вітчизняної матеріальної й духовної культури, науки, архітектури, образотворчого мистецтва, театру та кіно, музики та літератури тощо. На відділенні детально вивчають історію і теорію дизайну. Значна увага приділяється опануванню студентами знань та практичних навичок менеджменту в царині культури та мистецтва, умінь організації виставок та презентацій, а також менеджменту в галузі шоу-бізнесу.
Випускники відділення культурології працюють викладачами філософських та культурологічних дисциплін у ЗВО України, у засобах масової інформації, у центральних та місцевих органах державної влади, пов’язаних зі сферою культури, критиками-експертами у галузях кіно, літератури й театру, організаторами та керівниками музейної справи, закладів культури, експертами пам’яток матеріальної й духовної спадщини.
Аналіз сучасної моделі філософа в освітній традиції Київського національного університету імені Тараса Шевченка дає підстави стверджувати, що сучасний випускник факультету — це дослідник-аналітик, дослідник-прогнозист, дослідник-експерт актуальних світоглядних проблем сучасності, методології пізнання і практичної діяльності, духовного відродження і розбудови Української держави.